Co zamiast programu MdM?

W połowie marca Bank Gospodarstawa Krajowego wstrzymał możliwość przyjmowania wniosków o dofinansowanie w ramach programu MdM na 2016 r.

Program dofinansowania przez Państwo zakupu pierwszego mieszkania cieszy się ogromną popularnością, ale program kończy się już w 2018 r.

Na co możemy liczyć w zamian?

Jeszcze w tym miesiącu rząd ma ogłosić wstępne informacje dotyczące nowego programu rządowego Mieszkanie+. Projekt ustawy został zaprezentowany w marcu, ale na razie informacje na jego temat są bardzo ograniczone, wiadomo tylko że będzie się on składał z kilku propozycji.

Jak informuje Expander, można się spodziewać, że jedną z nich będzie, m.in. utworzenie kas oszczędnościowo-budowlanych. Oszczędzający w tych kasach mieliby otrzymywać szereg dodatkowych korzyści, m.in. mówi się o:

  • premii od państwa w wysokości nie przekraczającej 900 zł w skali roku
  • kredytach udzielanych przez kasy na zakup mieszkania lub domu na preferencyjnych warunkach.

Oczywiście uzyskanie takiego kredytu będzie obłożone dodatkowymi wymogami. Ubiegający się o jego uzyskanie będą musieli od co najmniej 4 lat oszczędzać w danej kasie, a kredyt nie będzie mógł przekroczyć kwoty zgromadzonej na koncie oszczędnościowo-budowlanym. Oczywiście taka forma rządowego wsparcia nie spowoduje uniknięcia zaciągania kredytów hipotecznych, ale ma wspomóc uzyskanie wyższej kwoty wkładu własnego. I przede wszystkim, ma zachęcać do długoterminowego oszczędzania, co będzie korzystne dla gospodarki.

PRZECZYTAJ INNE AKTUALNOŚCI ONGEO